Sirenlerin Yalancısı – Foça Mektupları – Ahmet Önel

Sirenler_Kapak_A5

Önsöz – Aylin Sökmen

Daha evvel altKitap’ta yayınlanan Konumlandırmalar (2006) ve Sonrası Mahşer (2008)’in ardından şimdi de Sirenlerin Yalancısı ile okurlarıyla buluşuyor Ahmet Önel. Mektup diliyle yazdığı denemelerinde senelerdir yaşadığı Foça’yı mercek altına alıyor. Bir Ege kasabasının mevsimleri, renkleri, doğası ve kültürü irdelenirken, farklı yazar ve düşünürlerden alıntılarla da zenginleşen bir mektup-deneme Sirenlerin Yalancısı. Bir edebiyatçının sayfiye ile imtihanı aynı zamanda, Foça’ya bir hafıza oluşturma çabası… Anlatı türü olarak mektubun da sorgulandığı bu kitap, gittikçe derinleşen ve dallanıp budaklanan düşünsel izleriyle okuru zengin bir deneyime davet ediyor.

“David Lodge, Kurgu Sanatı adlı çalışmasının bir yerinde; ‘Yazmak yalnızca daha önce yazılanların doğru bir taklididir’ der ve devam eder: ‘Kurgusal mektup gerçek bir mektuptan ayırt edilemez. Metnin içinde bir roman yazıldığına ait bir gönderme, metnin gerisindeki gerçek yazarın varlığına dikkat çekecek ve gerçeğin kurgusal görünümünü bozacaktır.’ Sağlamasını yapmak için ne olmak gerekiyor peki? Mektup yazan mı? Okuyan mı?”

Yayına Hazırlayan: Aylin Sökmen
Son Okuma: Sanem Bozkurt
Kitap Tasarım: Su Başbuğu
Tür: Anlatı
© Mart 2015 altKitap – Ahmet Önel

Kitabı PDF formatında okumak için aşağıdaki bilgileri doldurun.

*

Kitabı ePub formatında okumak için aşağıdaki bilgileri doldurun.

*

Ahmet Önel

1952 yılında doğdu. 1975 yılında A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Aynı yıl kurulan AÇT’de (Ankara Çocuk Tiyatrosu) kurucu ve sanatçı olarak görev aldı. 1980-1987 yılları arasında profesyonel reklam metin yazarlığı yapan yazar halen Ankara’da yaşıyor ve radyo/tv için program metinleri yazıyor. Ahmet Önel bir kız babası. Yazın ödülleri: Sabahattin Ali Öykü Ödülü, “Matinede Mükremin”, 1987, Cem Yayınları Salihli Belediyesi Oyun Yazma Yarışması 1.lik, “Kırmızı Balkon” Milliyet Gazetesi Yazın Ödülü (Tiyatro dalında) “Çaylaklar”, 1988 Haldun Taner Öykü Ödülü İkincilik, “Sürpriz Konuklar”, 1998, Öteki Yayınları Nasreddin Hoca Gülmece Öykü Ödülü, 1989 Kültür Bakanlığı Oyun Yazma Yarışması 1.lik Ödülü, “Erteleme Oyunu”, K.B.Yayınları Kadıköy Belediyesi Oyun Yazma Yarışması, “Baton Ya da Baton”, 2000, Mitos Boyut Yayın: Matinede Mükremin, Cem Yay., 1987 Küçük Bir Cinayet Girişimi, Cem Yay., 1988 İkinci Yaşamın Günlüğü, Gülmece öyküleri, Cep Yay., 1988 Sürpriz Konuklar, Öteki Yay., 2000 Kimse Kimseyi Kesmiyor, Gendaş Kültür, 2000 Erteleme Oyunu, Kültür Bak.Yay., 2000 Baton Ya da Baton, Mitos Boyut, 2001 Alabalık Üçlüsü, Gendaş Kültür, 2001 Sahnelenen oyunları: Hoşçakal İstanbul, Çaylaklar, Sevgili Tiyatro, Kaşif-i Eyvah Oyunlar: Baton Ya da Baton, Çaylaklar, Kaşif-i Eyvah, Kırmızı Balkon, Biraz Mayonez Lütfen, Sevgili Tiyatro, Genel Prova, Karagöz’ün Yalnızlığı, Gecede, Erteleme Oyunu, Aldatma Üstüne Güldürü, Kültürevi, Yüzleşme Oyunu.