Sen Daha Çocuktun – Turan Parlak

Sen-Daha-Cocuktun
Milat – Murat Gülsoy

Herkesin kendine göre bir nedeni var: şunun için sanat bir kaçıştır;
öbürü içinse bir ele geçirme yolu. Ama insan keşişliğe, deliliğe,
ölüme de sığınabilir; ele geçirme silahla da yapılabilir. Neden ille de
yazmak, kaçış ve ele geçirmeleri yazı aracılığıyla yapmak?
Jean-Paul Sartre, Niçin Yazıyoruz?

1980 yılı öncesiyle de sonrasıyla da bir karanlığa işaret eder bu coğrafyada yaşayanların zihinlerinde. Bir tür milat olduğu söylenir, yazılır; anlamaya çalışırız. Nasıl bir milattır ki bu iki tarafı da birbirinden karanlıktır? Madalyonun iki yüzü de birbirinden kötü olabilir mi? Dönemin kahramanları mahkemelerde, karakollarda, dağlarda, sürgünlerde onca karanlıkla hesaplaşmak zorunda kaldılar. Etkileri toplumun dokusunu geri dönülmez bir biçimde değişikliğe uğrattı ama zaman öyle çabuk gündelik yaşamı tarihe dönüştürdü ki, şimdilerde o günlere dair yaşananları çok uzakta kalmış bir kabus gibi hatırlamakta zorlanıyoruz. Belki de hatırlamak istemiyoruz. Çünkü günü yaşamamız gerekli: Önümüze çıkardığı yeni sorunlarla boğuşmamız gerekli. Üstelik insan denilen varlık çok çabuk bozulan biyolojik bir malzemeden oluşmuş: 1980’de yirmili yaşlarında olanlar şimdi kırklı yaşlarında, yaşamlarının orta yerinde başka birileri olarak yaşıyorlar.
Turan Parlak’ın Sen Daha Çocuktun adlı romanı seksen sonrasında tutuklanıp idama mahkum edilen bir gencin yaşamından ayrıntılı kesitler sunarken hapisane, askerlik ve aile kurumlarını mercek altına alıyor. Yirminci yüzyılın son yıllarında bu coğrafyada muhalif bir gencin sancılı büyüme sürecine tanık olurken ister istemez yaşamın ne kadar dönemeçli olduğunu fark ediyorsunuz. Kesintisiz bir macera olarak okunabilen bu romanda anlatılanlar o karanlık miladı günümüze ustaca taşıyor ve kendimize bazı şeyleri yeniden sormamızı sağlıyor.

Yayına Hazırlayan: Murat Gülsoy
Düzelti: Yekta Kopan
Tasarım: Faruk Ulay
Tasarım Uygulama: Murat Gülsoy
Türü: Roman
© Eylül 2003 altKitap ve Turan Parlak

Kitabı PDF formatında okumak için aşağıdaki bilgileri doldurun.

*

Turan Parlak

21 Mayıs 1962'de doğdu. 1981-1991 yılları arasını Metris-Bartın Bayrampaşa Özel Tip üçgeninde geçirdi. 1995-1997 yılları arasında Londra'da yaşadıktan sonra Türkiye'ye döndü. Kitap çevirisi de yapan (Yüzyılın Davası - Edward J.Larson / 1998 Pulitzer Ödüllü) ve çeşitli dergilerde yayınlanan şiirleri bulunan yazar, evli ve bir çocuk babasıdır.

Turan Parlak (Kitapları)