Rüzgara Karşı II – Ömer Madra

Ruzgara-Karsi-II
Kainatın İçinde Karışık Bir Çarşı – Ben Yazıyorum Rüzgara Karşı – Şerif Erol
Ömer Madra, ‘Rüzgara Karşı’ isimli -ve şu elinizin altındaki sanal kitabın ilki sayılabilecek- kitabının ‘sunuş’unda, “Yazıların kitaba dönüşüp yayınlanması süreci,” diyor, “-kolay kolay açıklanamayacak, çünkü kolay kolay anlaşılamayacak nedenlerden ötürü- hem acıklı, hem de komik bir “serüven”e dönüştü ve neredeyse üç yıl sürdü!”
Benim için ise, ‘Rüzgara Karşı II’nin yayına hazırlanması vazifesine beni layık gören Murat Gülsoy kardeşimin kimi zaman alnında boncuk boncuk terler birikmesine sebep olduğumu tahmin etmeme rağmen (teslim tarihini sürekli geciktiriyordum çünkü) bu iş üç ay bile sürmedi. Bu, hiç şüphesiz, konusuna fevkalade hakim ve cevval bir editör olmamdan kaynaklanmıyordu. Ancak, şu kadarını söyleyebilirim: Bir Ömer Madra okuru olmamın semeresini gördüm elbette.
Yoksa nerdee üç ay?..
Şimdi yeri gelmişken okuru olmamın yanı sıra geçen üç seneden beri tanışı olmamın da “kolay kolay açıklanamayacak, çünkü kolay kolay anlaşılamayacak nedenler” hakkında bir fikrim olmasını sağladığını söylemeliyim. Çünkü karar vermek kainatın en zor işidir Ömer Madra için. Bilhassa yazı yazarken o kadar ince eler ve sık dokur ki onların bir de yayına hazırlanmasının kendisi için yazmaktan daha zorlu bir iş haline gelmiş olabileceğini rahatlıkla kestirebiliyorum.
Mamafih, bu eleme ve dokuma titizliği Madra’nın yazılarını (köşe yazılarının kaderi gereği aktüelle doğrudan dirsek teması içinde olsalar bile) eskimez kılar. Bu özellik, üslubundan ve bakışından kaynaklanır. Kalemi elime geçirmişken kişisel bir tespitte bulunmak cüretini göstereceğim; ben Madra’nın yazılarının, okurken ‘gözümüzün önüne getirilebileceğine’ inanıyorum. Hayat karşısında saf, savunmasız ve bu dezavantajlarına rağmen çok meraklı bir kişinin, şu dünyada başımıza gelenler karşısında bir şaşkınlıktan bir diğerine sürüklenişi, günlük bir köşe yazısını hayalde canlandırılabilir bir minik serüven haline getirmektedir çünkü. Mesela, yılbaşı sabahı uyku mahmurluğuyla gözlerini oğuştururken dünya nüfusunun büyük bir kısmının hala açlık çektiğini hayretle öğrenmekte ya da siyasi gelişmeler karşısında ağzı bir karış açık kaldığı için tatilde yüzerken boğulma tehlikesi geçirmektedir -buna ‘Madragil ironi’ de denmiş ve böylelikle bencileyin acemi bir editörün tarif ve tespit yükü zamanında fazlasıyla hafifletilmiştir.
Gene de ‘merak’ ile ‘bakış’ hususlarında bir iki kelime daha söyleyeceğim.
Birazdan okumaya başlayacağınız yazılar toplamının, Madra’nın merak ettiği ya da ilgisini çeken konular hakkında size tam tekmil bir fikir vereceğini düşünüyorsanız fevkalade yanılıyorsunuz. Onlar, burnunu sokmayı becerebildiklerinin sadece bir kısmıdır.
‘Bakış’a gelince, Madra -benim de birkaç seneden sonra çok şükür biraz anlar gibi olduğum üzere- ‘Hayat’a bakar. Ama nereden? Kainatın mümkünse ve tercihan yüksek bir yerinden. İnsanın, insan diye anılıp insanca yaşayamayanların, hayvanların, bitkilerin, mikro ve makro organizmaların, çevre kirliliğinden mustarip olanların, dünya nimetlerinden haklı payını alamayanların, “olağan ve sahici” bir ömrü olamayanların hayatlarına bakar. Baktıkça onlar için çok üzülür ve oturup bir yazı yazar ancak… Elinden gelen budur.
İyisi mi, yakalarınızı kaldırın ve okumaya başlayın. Ama sahiden kaldırın. Zira baktım da ilk kitaptan bu yana rüzgarın şiddeti de meğer fena halde artmış.

Yayına Hazırlayan: Şerif Erol
Düzelti: Şerif Erol
Tasarım: Faruk Ulay
Tasarım Uygulama: Adnan Kurt
Kapak Fotoğrafı: Marcel Bovis
Türü: Deneme
© Ekim 2000 altKitap ve Ömer Madra

Kitabı PDF formatında okumak için aşağıdaki bilgileri doldurun.

*

Ömer Madra

1945 yılında İstanbul'da doğan Ömer Madra, orta okulu English High School'da (1961) liseyi de Robert Kolej'de bitirdi (1964). Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni (Diplomasi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü) birincilikle bitirdikten sonra (1968), aynı Fakülte'nin Uluslararası Hukuk kürsüsünde 13 yıl süreyle öğretim üyeliği yaptı. 1977 yılında "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Bireysel Başvuru Hakkı" konusunda doktorasını tamamlayan Madra Hollanda, İsviçre ve İsveç'te uluslararası hukuk, uluslararası ilişkiler ve insan hakları alanlarında araştırmalar yürüttü. Bu arada, 1975 yılında kısa dönem yedek subay olarak askerlik görevini tamamladı. Adı anılan doktora tezi, 1980 yılında A.Ü.S.B.F. tarafından yayımlandı. 1982 yılında üniversitedeki görevinden istifa eden Ömer Madra, Milliyet gazetesinde 1983 başlarından itibaren 2 yıl süreyle araştırma ve dış haberler bölümünde görev yaptı. Madra, daha sonra Playboy, Şehir, Gergedan ve Start dergilerinde kurucu, editör ve yazar olarak çalıştı (1985 - 1988). 1989 başında Arredamento/Dekorasyon adlı mimari, tasarım, sanat ve dekorasyon dergisini kuran Ömer Madra, 5 yıl süreyle bu derginin yayın yönetmenliğini ve başyazarlığını üstlendi. Madra, bu görevinin yanı sıra, 1990 yılında altı ay süre ile Güneş gazetesinin Pazar Eki'nin (P.Eki) yayın yönetmenliğini ve köşe yazarlığını da yürüttü. Ömer Madra, Avrupa Konseyi'nden aldığı bir bursla Fransa'da (Strasbourg) araştırmalarda bulunduktan sonra, uluslararası hukuk ve göçmen işçiler konusunda Migrant Workers and International Law adlı bir kitap yayımladı (Ankara, 1985). 1991 yılı sonunda Romanımla Sana Bir Ses... adlı romanını (Remzi Kitapevi) yayımlayan Madra'nın çeşitli dergi ve gazetelerde çok çeşitli konularda (bilim, sanat, sinema, tiyatro, müzik, yemek, hayat, spor, vb.) yayınlanmış elliyi aşkın makale, deneme ve röportajından bir seçme ile bir hikâyesini içeren Rüzgâra Karşı adlı kitabı 1996 yılında Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı. Ömer Madra, 1994 yılından itibaren radyoculuk konusunda çalışmalara başladı. Madra, 13 Kasım 1995 tarihinde yayın hayatına atılan Açık Radyo'nun (94.9) kurucuları arasında yer aldı; halen de bu radyonun yayın yönetmeni. Ayrıca, radyoda "Açık Gazete" ve "Rock 'n' Roll Kalıcıdır" adlı programların yapımcılığını da yürütmektedir. Madra, ayrıca, 1995/1996 akademik yılından itibaren İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler ve Uluslararası Hukuk dallarında öğretim üyesi olarak görev yapmakta ve 1999 aralık ayından beri Yeni Binyıl Gazetesi'nde haftada 5 gün köşe yazıları yayınlanmaktadır. İki oğlu ve bir kızı olan Madra İngilizce ve Fransızca biliyor.

Ömer Madra (Kitapları)