Müşteki Aşklar Kitabı Müsameretname’nin Muharriri Emin Nihad Bey Kimdir? – İbrahim Yıldırım

Musteki_asklar
Künye ve Önemli NotEmin Nihat:
Edebiyat tarihçileri tarafından Müssameretname’yi yazdığı öngörülen kişidir.
Ne doğum, ne ölüm tarihi bellidir. Nasıl yaşadığı konusunda hiçbir bilgi yoktur. Hiçbir ansiklopedi, onun adını anmaya gerek görmemiştir.
İbrahim Yıldırım, birazdan okuyacağınız öyküyü Ali Nuri adında bir Türkçe öğretmeninin hiçbir yerde yayımlanmamış edebi vazifesinden yararlanarak kotarmıştır.
Ali Nuri’ye göre, Emin Nihat, belki de hiç doğmamıştır. 
Ali Nuri:
Türkçe öğretmenidir, Müşteki Aşklar Kitabı Müsameretname’nin Muharriri Emin Nihad Bey Kimdir adı verilen edebi vazife‘nin yazarıdır. Bu çalışma, kanayan bir dosya içinde, Nişantaşı’ndaki metruk bir evde saklı durmaktadır. Ali Nuri, yıllarca edebi vazife‘sinden çok daha kapsamlı bir yazı yazmak için, Müsameretname hakkında bilgi ve belge toplamış; ancak bunu gerçekleştirememiştir.
Müsameretname:
1871-1875 yılları arasında cüzler halinde yayımlanmıştır. İbrahim Yıldırım, öyküsünde bu cüzler hakkında, -Ali Nuri’nin edebi vazifesi‘nden yararlanarak- ayrıntılı bilgiler verecektir.
İbrahim Yıldırım:
İki romanı, bir öykü kitabı vardır. Üçüncü romanı Bıçkın ve Orta Halli 2003 yılında yayımlanacaktır. Bu kitap, yazarın Kumcul‘dan sonra okura ulaşan ikinci e-kitabıdır.
Önemli Not:
Müşteki Aşklar Kitabı Müsameretname’nin Muharriri Emin Nihad Bey Kimdir adlı bu çalışma, altkitap‘ın Bir Kitabın Eşiğinde başlığı altında gerçekleştidiği, yirmi iki yazarın katıldığı kolektif önsöz projesi’ne gönderilmiş, ancak tuhaf bulunmuş olacak ki tek başına yayımlanmasına karar verilmiştir.
İbrahim Yıldırım, böyle tuhaf bir metni, niçin kaleme aldığını, kitabın sonuna -sonradan- eklenen Son Söz‘de açıklamaya çalışmıştır. Dileyen, önce Son Söz‘ü okur.

Yayına Hazırlayan: Yekta Kopan
Düzelti: Yekta Kopan
Tasarım: Faruk Ulay
Tasarım Uygulama: Murat Gülsoy
Kapaktaki Resimler: W. H. Bradley (1896)
Türü: Anlatı
© Haziran 2003 altKitap ve İbrahim Yıldırım

Kitabı PDF formatında okumak için aşağıdaki bilgileri doldurun.

*

İbrahim Yıldırım

İbrahim Yıldırım 1950'de İstanbul'da doğdu. İlk öyküsü Oluşum'da, ilk şiiri Varlık'ta yayımlandı. 1980 yılında Abdi İpekçi Roman Yarışmasına katıldı, yapıtı övgüye değer bulundu. Uzun bir süre (1984-1988) Günümüzde Kitaplar dergisinde "Bir Zamanlar Bir Kitap"; Cumhuriyet Kitap ve Çerçeve'de "Sarı Yapraklı Kitaplar" başlığı adı altında denemeler yazdı. 1987 yılında Bir Cinayetin Ekonomisi adlı öykü kitabı yayımlandı. Yazar, aynı yıl Yaşasın Edebiyat adlı bir öykü dergisi çıkarttı. 1997'de Eylül'den Sonra adını verdiği roman üçlemesini yazmaya başlayan İbrahim Yıldırım, bu dönemin ilk ürününü 2000 yılında yayımladı: Kuşevi'nin Efendisi. Bir yıl sonra ikinci roman okura ulaştı: Yaralı Kalmak . 2002 yılında, Kaptan Gemide Kaçak Yolcu Var adlı kolektif kitaba "Baudelaire Paradoksu" adlı öyküsüyle katılan İbrahim Yıldırım, çeşitli edebiyat dergilerinde deneme ve öyküler yayımlıyor. 2003 yılının haziran ayında YKY tarafından yayımlanacak olan Bıçkın ve Orta Halli, yazarın -artık "üçüz romanlar" dediği- üçlemenin son kitabı. Yapıtları: Bir Cinayetin Ekonomisi (öykü, Çizgi Yayınevi, 1987); Kumcul (uzun öykü, altKitap, 2000) Kuşevi'nin Efendisi (roman, Sel Yayıncık 2000); Yaralı Kalmak (roman, Sel Yayıncılık, 2001), Bıçkın ve Orta Halli (roman, YKY, 2003)