Kumcul – İbrahim Yıldırım

Kumcul
Edebiyat Bazen İnsanın Canını Yakar! – Murat Gülsoy
“Yıllar önceydi, köksüz bir kum bitkisi gibi savrulup duruyordum: o zamanlar benim gibi olanlara bir ad koymuştu: kumcul.”
Bu cümleyle başlıyor İbrahim Yıldırım’ın Kumcul’u. Kumcul bir karabasan, yazarının deyimiyle. Her şey bir metaforla başlıyor. Köksüz bir kum bitkisi. Bir çöl canlısı. Kum, çöl, yağmur sıkıntısı ve bekleyişi, savrulma anlatının sonuna dek giden izlekler. Üç bölümden oluşuyor bu anlatı. Yer değiştirme, yeni bir yer ve tufan…
Kafkaesk bir atmosferin içine bir anda giriyorsunuz bu anlatıda. Birinci tekil şahıstan anlatılan hikayeyi farklı açılardan okumanız / yorumlamanız olası. Fakat tüm bu okuma seçenekleri, size ister istemez yaşadığınız zamanı, yakın geçmişte yaşanmış toplumsal sorunları anımsatıyor. Sanki, her şeye, tüm geçmişe yazarın sade bir dille oluşturduğu metaforik optiğinden bir daha bakıyorsunuz. Görmek, duymak, koklamak, dokunmak istemediklerinizi şiirsel bir doku içinde okumak zorunda kalıyorsunuz.
Edebiyat her zaman eğlendirmez. Çoğu zaman insanın canını yakar. Sözcükler bazen yaralarımıza tuz tanecikleri gibi serpilir. Takmakta zorlandığımız pembe gözlüklerin camlarını çatlatır. Arkasındaki dünyanın karanlığı sızar okuduğumuz kitabın sayfalarından. Hatırlatır. Zorlar. İbrahim Yıldırım’ın bu kısa ama yoğun anlatısı okuduktan sonra zihinlerimizin kumları arasında savrulmaya devam edecek.

Yayına Hazırlayan: Murat Gülsoy
Düzelti: Murat Gülsoy
Tasarım: Faruk Ulay
Tasarım Uygulama: Murat Gülsoy
Kapak Resmi: Sandy Skoglund, Body Limits 1992
Türü: Anlatı
© Eylül 2000 altKitap ve İbrahim Yıldırım

Kitabı PDF formatında okumak için aşağıdaki bilgileri doldurun.

*

İbrahim Yıldırım

İbrahim Yıldırım 1950'de İstanbul'da doğdu. İlk öyküsü Oluşum'da, ilk şiiri Varlık'ta yayımlandı. 1980 yılında Abdi İpekçi Roman Yarışmasına katıldı, yapıtı övgüye değer bulundu. Uzun bir süre (1984-1988) Günümüzde Kitaplar dergisinde "Bir Zamanlar Bir Kitap"; Cumhuriyet Kitap ve Çerçeve'de "Sarı Yapraklı Kitaplar" başlığı adı altında denemeler yazdı. 1987 yılında Bir Cinayetin Ekonomisi adlı öykü kitabı yayımlandı. Yazar, aynı yıl Yaşasın Edebiyat adlı bir öykü dergisi çıkarttı. 1997'de Eylül'den Sonra adını verdiği roman üçlemesini yazmaya başlayan İbrahim Yıldırım, bu dönemin ilk ürününü 2000 yılında yayımladı: Kuşevi'nin Efendisi. Bir yıl sonra ikinci roman okura ulaştı: Yaralı Kalmak . 2002 yılında, Kaptan Gemide Kaçak Yolcu Var adlı kolektif kitaba "Baudelaire Paradoksu" adlı öyküsüyle katılan İbrahim Yıldırım, çeşitli edebiyat dergilerinde deneme ve öyküler yayımlıyor. 2003 yılının haziran ayında YKY tarafından yayımlanacak olan Bıçkın ve Orta Halli, yazarın -artık "üçüz romanlar" dediği- üçlemenin son kitabı. Yapıtları: Bir Cinayetin Ekonomisi (öykü, Çizgi Yayınevi, 1987); Kumcul (uzun öykü, altKitap, 2000) Kuşevi'nin Efendisi (roman, Sel Yayıncık 2000); Yaralı Kalmak (roman, Sel Yayıncılık, 2001), Bıçkın ve Orta Halli (roman, YKY, 2003)