Göl Bekçisi – Tuğba Çelik

Önsöz – Engin Türkgeldi

Bozkırın bu kadar verimli olacağı kimin aklına gelirdi! Son yıllarda farklı disiplin ve anlayıştan dikkat çekecek kadar çok eser Ankara’yı merkez alarak, bu kenti neredeyse bir akım haline getirdi. Tuğba Çelik, ilk öykü kitabı ile edebiyatımızda bir odak kente dönüşen Ankara’ya ve insanlarına kendi penceresinden bakıyor.
altZine.net takipçilerinin aşina olduğu bir isim olan Çelik, zengin edebiyat kültürünü arkasına alarak farklı anlatımların peşinde ilerliyor. Kitaba adını veren Göl Bekçisi adlı öyküsünde okurla sohbet eden modernist bir yazar oluverirken, bir başka öyküyü sadece bir karı-kocanın diyalogu üzerinden yürütüyor, bir diğerinde bir iç monolog ile kahramanına koca bir hayat kuruyor. Fakat bu farklı yaklaşımlar ortak bir paydada buluşuyor: yalnız, kırık kahramanların hayatın kendilerine biçtiği rollerde var olma çabaları. İçe dönük, yorgun, yenilmiş, ama bir şekilde ayakta, umutlu.
Tuğba Çelik, edebiyatı hem yazar hem akademisyen olarak yaşıyor. Hayatı da, hangi şehirde ikamet ederse etsin, bir Ankaralı olarak. Zaman zaman ondan kopsa da, Ankara’yı içinde taşıyor. Göl Bekçisi, Ankara’nın ruhu ruhuna sinmiş bir yazarın bozkırda özenle yeşerttiği bir bitki.
Yazar: Tuğba Çelik
Editör: Engin Türkgeldi
Kitap Tasarım: Su Başbuğu
Tür: Öykü
© Kasım 2014 altKitap ve Tuğba Çelik

Kitabı PDF formatında okumak için aşağıdaki bilgileri doldurun.

*

Kitabı ePub formatında okumak için aşağıdaki bilgileri doldurun.

*

Tuğba Çelik

1977’de Samsun’da doğdu. Çocukluğu Fransa’da geçti. Erciyes Üniversitesi Türk dili ve edebiyatı mezunudur. Hacettepe Üniversitesi’nde Yeni Türk Edebiyatı alanında yüksek lisans yaptı. DTCF Dilbilim bölümünde doktorasını tamamladı. On bir yıl boyunca edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra KKTC Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde öğretim üyesi oldu. Niğde Üniversitesi’nde Türkçe Eğitimi’nde öğretim üyeliğine devam ediyor. Dil ve Edebiyat Öğretimi, Varoluş ve Roman adında iki kitabı var. 2012’de Orhan Kemal Öykü Ödülleri’nde mansiyon aldı. Eleştiri yazılarını çeşitli dergilerde yayımlıyor.

Tuğba Çelik (Kitapları)