Farkındalık – altKitap 2013 Öykü Seçkisi

Farkindalik

Türkiye’nin ilk elektronik kitap yayınevi olan altKitap, edebiyat dünyasında her yıl daha çok ses getiren altKitap Öykü Ödülü’nün altıncısını 2013 baharında düzenledi. altKitap 2013 Öykü Ödülü’ne 341 öykü başvurdu; bunlardan 38’i ön değerlendirmeden geçti. Ön değerlendirmeyi geçen öyküler arasından Birincilik Ödülü Farkındalık adlı öyküsüyle Sanem Bozkurt’un; İkincilik Ödülü Bünyamin’in Düşüşü adlı öyküsüyle Gökhan Sarı’nın ve Üçüncülük Ödülü Pis Adam adlı öyküsüyle Özcan Yılmaz’ın oldu. Bu yılki birincilik ödülü Vodafone Smart Tab II 23 Mayıs’ta Tophane’deki çağdaş sanat mekanı MIXER’de gerçekleştirilen ödül töreninde Sanem Bozkurt’a takdim edildi.
Aynı zamanda altKitap’ın yayın kurulunu da oluşturan Özge Calafato, Hande Ortaç, Aylin Sökmen ve Engin Türkgeldi’nin Ön Değerlendirme Kurulu olarak görev aldığı altKitap Öykü Ödülü’nde nihai kararı Hakan Bıçakcı, Hakan Günday, Ece Temelkuran, Aslı Tohumcu ve Cem Uçan’dan oluşan Seçici Kurul belirledi. Seçici Kurul ön değerlendirmeyi geçen öyküler arasından, dereceye giren ilk üç öykü de dahil, 12 öykünün altKitap 2013 Öykü Seçkisi’nde yer almasına karar verdi. altKitap 2013 Öykü Seçkisi de bu şekilde oluştu.
altKitap kurulduğu 2000 yılından bu yana, izlediği yenilikçi ve özgürlükçü yayın politikasıyla Türkiye’nin edebi ve düşünsel mirasına farklı bir soluk getirdi. Yaratıcı ve özgün içeriği ve tasarımıyla 13 yıldır İnternet üzerinden ücretsiz olarak e-kitap yayımlayan altKitap, Türkiye’deki çağdaş edebiyat üretimini hareketlendirme hedefini bir adım daha ileri götürerek 2006’da altKitap Öykü Ödülü’nü düzenlemeye başladı.
Klasik öykü yarışması formatının dışında bir anlayışla yola çıkan altKitap Öykü Ödülü her şeyden önce kaliteli edebiyat üretimini desteklemeye ve yeni öykücülere yol açmaya öncelik veriyor. Öykü Ödülü’nün ayrılmaz bir parçası olan altKitap Öykü Seçkisi’nin başlangıç noktalarından birini de bu misyon oluşturuyor. Seçici Kurul’un “Seçkide yer almayanlar arasından ileride dünyanın en önemli yazarlarından birinin çıkabileceğinin farkındayız.” notu da bu misyona işaret ediyor.
Son olarak, altKitap Öykü Ödülü’nün gerçekleşmesinde büyük emeği geçen sponsorlarımız MIXER ve Vodafone Türkiye; ayrıca altKitap’ın bütün tasarım ve uygulamalarına imza atan Su Başbuğu’ya teşekkürlerimizi sunuyor, bütün katılımcılarımızı tekrar tebrik ediyoruz.

Keyifli okumalar dileriz. – altKitap

Birinci- Farkındalık – Sanem Bozkurt
İkinci- Bünyamin’in Düşüşü – Gökhan Sarı
Üçüncü- Pis Adam – Özcan Yılmaz 
Muhsin Kendini Gregor Sansa – Hekim Ali Babacan
Parmağın Akıbeti – Aslı Ümmüs Bahadırlı
İş Değişikliği Nedeniyle Tasfiye Olmuş Yazarlar Antolojisi – Akın Çetin
Kablumbağalar Timsah Yiyordu – Uğur Ercan
Fare Adamın Ailesi – Erkan Esenoğlu
İyi, Kötü ve İt – Erdal Güntürkün
İç Çatışma – Burak Cem Salay
Penceredeki Adam – Ahmet Göksel Uluer
Kaçık Metin – Umut Yıldırım

Derleyenler: Hakan Bıçakcı, Özge Calafato, Hakan Günday, Hande Ortaç, Aylin Sökmen, Ece Temelkuran, Aslı Tohumcu, Engin Türkgeldi, Cem Uçan
Editör: Özge Calafato
Kitap Tasarım: Su Başbuğu
Tür: Öykü
© Haziran 2013 altKitap

Kitabı ePub formatında okumak için aşağıdaki bilgileri doldurun.

*

Kitabı ePub formatında okumak için aşağıdaki bilgileri doldurun.

*

Mekân Sponsoru:
mixer_logo  

Ödül Sponsoru:
vodafone