Denedim – Pınar Türen

denedim-pinar-turen

Okudum, durdum düşündüm.
Adnan Kurt
Eylül 2002, Rumeli Feneri
Pınar Türen, Hiçtim ve Öldüm başlıklarıyla başlayan ve biten denemelerini sıralıyor “Denedim” adını taşıyan kitabında. Bu önceden hazırlanmış bir izlek değil ama uzun yıllardır Hayalet Gemi’de yayınlanmış denemelerinin biçimlendirilmiş hali. Öyle bakıldığında da, birbirinden bağımsız konular ve başlıklarla yazılmış yazıların nasıl da eşuyumlu bütünlüğe kavuştuğunu görmek çok etkileyici.
Bir başı ve bir sonu olan bu denemeler dizisi çizgisel zaman üzerine kurgulanmamış. Çeşitlilik ve biraz da yazarın öznel seçimleri çevresinde hayata bir başka bakış da denilebilir. Akademik ağırlığın ve sıkıcılığın uzağında, ama göndermeleri ve tutamak noktalarıyla sağlam bilimsel temellerle içten çözümlemeler içeriyor bu denemeler. Büyürken, yaşarken, severken, koşarken, öfkelenirken, gezerken, sıkılırken nelerdi bizi etkileyen? Duyularımız, kavrayışımız, şeylere bakışımız nasıl şekilleniyor? “Denedim” bunlara yanıt vermeyecek elbette. Ama bu sorulara yanıt nasıl arıyor bir başkası, bu soruları nasıl görüyor, hayata ilişkin bazı dertleri nasıl ediniyor, okuması çok zevkli, kıvamında ve düşündüren bir tatta veriyor.
Bende bıraktığı en derin şey bir merak duygusu, merakın nasıl bir şey olduğuna ilişkin ipuçları. Neden meraklanırız sorusu, ve sırlarımız.
“…kimi zaman ise amansızca mücadele vererek içimizde taşıdığımız anılar, düşünceler, arzular ve duygularla yaşamlarımızı sürdürdüğümüzü kabul etmeliyiz… Ufak tefek sırlarımız.”

Yayına Hazırlayan: Adnan Kurt
Düzelti: Adnan Kurt
Tasarım: Faruk Ulay
Tasarım Uygulama: Murat Gülsoy
Fotoğraflar: Pınar Türen
Fotoğraf Editörü: Theron Patterson
Türü: Deneme
© Eylül 2002 altKitap ve Pınar Türen

Kitabı PDF formatında okumak için aşağıdaki bilgileri doldurun.

*

Pınar Türen

1969 yılında İstanbul'da doğdu. Hep İstanbul'da yaşadı. Boğaziçi Üniversitesinde Psikoloji okudu. 1992-2002 yılları arasında Hayalet Gemi dergisini çıkartan ekibin içinde yer aldı. altzine.net'de yazıyor. Hayalet Gemi dergisinde on yıl boyunca çıkan yazılarından derlediği "Denedim" ilk kitabı.

Pınar Türen (Kitapları)