Cazname II – Tunçel Gülsoy

Cazname-II
Cazname-İki’den Özge Calafato’ya kalan, küçük bir alıntı-önsöz

Muammer Ketencioğlu, Cazname-İki’nin içinde, 
” … Doğru söylüyorsunuz, hem kova hem de oğlak burcuyum, inatçı bir tarafım var ama bu inatçılığımı yaptığım müziğe yabancılaşmamak, müziğimin tavrından ödün vermemek için kullandım. Kimse istemlerim dışında yaşamıma yön veremedi. Bugüne kadar inadım işe yaradı ki, çok şükür ayaktayız. Türkiye’de birçok başına buyruk ve bireyselleşmeye çalışan insan tecrübesizliklerinden ve toplumun onların başını ezmesinden dolayı bu isteklerini gerçekleştiremiyorlar. Ama ben şanslıydım, ayakta kalabildim. Kendi çabam olsun, tesadüfler olsun, birçok şey benim yapmak istediğim şeyleri destekledi. … “
Feyza, Cazname-İki’den,
“… ‘I’m New’ benim albümdeki iki favori şarkımdan birisi. Bana göre Steive Wonder harika bir insan, onunla tanışmak isterdim. Bu parça sevginin insanı ne kadar değiştirebileceğini, her şeyin bittiğini sandığınız anda her şeyin yeniden başlayabileceğini anlatıyor. Aynı zamanda çift anlam taşıyor, biraz da beni anlatıyor. …”
Görgün Taner, Cazname-İki, 
“… Bu işe nasıl girdim diye soruyorsun, tesadüf diyebiliriz. Hayat tesadüflerle dolu. …”
Ayşe Tütüncü’den, Cazname-İki’de de yer alan, 
” … Sonra İstanbul Erkek Lisesi’ne gittim. Sanırım okulun adı artık değişmiş, ‘erkek’ sıfatını çıkartmışlar. Almanca bilmem ve Alman kültürüne olan yakınlığım oradan geliyor. …”
Bilgi Üniversitesi’nden Elif’in sorusu, 
“Neden Jazz?”
Burhan Öçal, Tunçel Gülsoy ile yaptığı bir röportajdan, 
” … Özellikle Bach ve Scarlatti’yi seviyorum. Ama Glenn Gould da dinlerim. …”
Damakta kalan, insanca…
Özge Calafato

Yayına Hazırlayan: Özge Calafato
Düzelti: Yekta Kopan
Tasarım: Faruk Ulay
Tasarım Uygulama: Yekta Kopan
Türü: Deneme
© Mart 2002 altKitap ve Tunçel Gülsoy

Kitabı PDF formatında okumak için aşağıdaki bilgileri doldurun.

*

Tuncel Gülsoy

O da herkes gibi doğdu. Bir farkla; büyük bir adam olacağı belli idi. Vakit kaybetmemek için doğduğu hastaneye onun adını verdiler: Kamil. Kız doğuran analar isyan edince Kamil onlar için de bir isim seçti ve hastahanenin adı "Zeynep Kamil" oldu. O hastahanede oğlan doğuran herkes çocuğuna Kamil ismini vermek isteyince ailesi küçük Kamil'in ek bir isme gereksinimi olduğunu farketti ve adı Kamil Tunçel Gülsoy oldu. Yıl galiba 1951 idi. İyi bir burç olduğu için Terazi olmayı seçti ama hayatı boyunca Koç burçları ile itişti. Okumayı kendi kendine öğrendi çünkü "Aslan Prens" çizgi romanının sadece resimlerine bakmaktan sıkılmıştı. Bağımsız bir karakteri vardı, okuyabilmek için annesini veya babasını bekleyemezdi, onlar okurken duyduklarını ezberledi, kitaba bakarken şekilleri sesler ile bağdaştırdı ve sonunda okumayı başardı. Yazmayı ise gerçek anlamda 45 yaşından sonra bilgisayar kullanmaya başlayınca öğrendi. Önce "Jazz" dergisinde, sonra "Yenibinyıl" gazetesinin hafta sonu ekinde ve en sonunda da "Boğaziçi Mezunlar Derneği"'nin dergisinde yazdı. "Açık Radyo"'nun kapatılması hakkında kaleme aldığı yazıda Sabah Grubu yazarlarından birisine dokundurunca gazete yazarlığı kısa sürdü. O da kızdı, gazeteyi kapattırdı. İşsiz kalınca radyo programcılığına başladı ve Açık Radyo'da "Cazname" adlı bir programı kaptı. Halen bu işlerle meşgul olurken, part-time olarak bir fabrikanın yöneticiliğini yapıyor. Bu ikisi arasında ise... Kadıköy Maarif Koleji, Robert Academy, birazcık ODTÜ, sonra Boğaziçi Üniversitesi'nin iki ayrı bölümünde okudu. Yanlışlıkla Mühendis oldu. Bir çok değişik işte çalıştı, ayrıldı, zaman zaman kovuldu, ama yılmadı. Hâlâ çok iyi bir iş arıyor... Evlendi ama evden kovulmamayı başardı, çok sevdiği bir eşi ve kızı var. Ama hâlâ spor bir BMW otomobil istiyor. ( Şimdilik eski bir Toyota'ya, sürüşü ile ruh veriyor.) Yemeklerden patlıcanın her çeşidini, dolmanın her çeşidini, köftenin her çeşidini sever. Kerevizin ise hiç bir çeşidini sevmez. Hi Fi aletlerine -özellikle CD Player'lara- ilgisi var. Spor yapmayı, tanrının kendisine verdiği yaratıcı enerjinin israfı olarak görüyor. Boyuna göre en az 20 kilo fazlası olduğunu, sabrını kaybetmiş bir diyetisyenden öğrenmişti. Büyüyünce yazar olmak istiyor ama içindeki çocuk onu hiç terketmiyor. Bu yüzden de çocuklara yakın olabileceği bir yerde, güzel bir eğitim projesinde iş bulmak istiyor. Şimdilik Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfına bir takım katkılar yapmaya çalışıyor. Hayattaki en büyük beklentisi mezar taşına şöyle yazılması: "Kamil Bir insandı, yazdı, okundu, anlaşıldı ve sevildi, Arkası yarın sevgili dostlar, bir varmış bir yokmuş..!"

Tuncel Gülsoy (Kitapları)