Caz Kadınları – Özge Calafato

Caz Kadinlari

Caz Kadınları, Özge Calafato’nun 2000 yılından bu yana Jazz, Akşam-lık ve altZine için caz kadın vokalistler üzerine yazdığı yazılardan oluşuyor. Billie Holiday, Sarah Vaughan, Nina Simone, Ella Fitzgerald gibi divalardan Sidsel Endresen ve Lisa Ekdahl gibi kuzeyin büyülü seslerine, Bossa nova’nın kraliçesi Astrud Gilberto’dan Tuva Cumhuriyeti’nin ayrıksı vokali Sainkho Namtchaylak’a dünyanın dört bir yanından, farklı kuşak ve akımlardan 32 güçlü vokalin yer aldığı seçkide Calafato izlenimci üslubuyla kalemini adeta bir ressam gibi kullanarak son derece zarif portreler çıkarıyor ortaya.
Calafato ince fırça darbeleriyle beş duyumuza birden seslenerek bizi vokalin büyülü dünyasına çağırıyor. Üstelik bunu kelimenin tam anlamıyla kitabın içinden gerçekleştiriyor, çünkü internet için özel olarak geliştirilmiş tasarımıyla Caz Kadınları aslında bir “müzikli” kitap! Sayfalarına iliştirilen linkler sayesinde tek bir klikle okuru 32 farklı müzikal yolculuğa çıkaran Caz Kadınları’nda keşfedecek çok şey var.
Caz Kadınları’nı kitaptaki 32 eşsiz vokalin unutulmaz şarkılarından oluşan özel çalma listesi eşliğinde okuyun.

Editör: Cem Uçan
Tasarım: Barış Kıran
Türü: Deneme
@ Mayıs 2011 altKitap ve Özge Calafato

Kitabı PDF formatında okumak için aşağıdaki bilgileri doldurun.

E-posta:*
Kutucuktaki yazıyı tekrarlayınız.

Özge Calafato

İzmir’de doğdu. Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararasi İlişkiler okudu. Gazetecilik alanındaki yüksek lisans eğitimini Londra Westminster Üniversitesi’nde tamamladı. 1999 yılından bu yana Geniş Açı, altZine, Jazz, Travel+Leisure ve DOX gibi dergilere yazı ve çevirileriyle katkıda bulundu. Öyküleri altZine, Hayalet Gemi, Eşik Cini ve Notos gibi dergilerde yayımlandı. Konuşmayan Adam (altKitap, 2000; Notos, 2007) ve Tutkunlar - Kült Kitap (Notos, 2012) adlı iki romanı ve Caz Kadınları (altKitap, 2011) adlı bir deneme kitabı bulunuyor. 2008-2013 yılları arasında Abu Dhabi Film Festivali’nde çalıştı; aynı zamanda festivalin SANAD Geliştirme ve Post-prodüksiyon Fonu’nun seçici kurulunda yer aldı. Halen çeşitli film festivallerinde küratör ve danışman olarak görev alan Calafato aylık edebiyat dergisi altZine ve e-kitap sitesi altKitap’ın da yayın kurulu üyeliğini yapmaktadır. Metinleriyle yer aldığı kitaplar: Deli Öyküler, Okuyanus Yayınları (2003); Kahramanlar Kitabı, Okuyanus Yayınları (2004); Kentler Kitabı, altKitap (2008); Istanbul'da Kan Var, Sel Yayıncılık (2010).