altZine 2012 Tema Yıllığı

2012
2012 çalkantılı bir yıldı, belki her yıl gibi. Türkiye’de, Avrupa’da, Amerika’da, başka memleketlerde ekonomik kriz herkesi vurdu, ama Yunanistan’ı daha bir sert vurdu. Suriye’de iç savaş, Gaza ve İsrail çatışması, Mısır’daki protestolar derken gözler Orta Doğu’dan ayrılmadı. Obama uzun ve masraflı bir seçim maratonu sonrası başkanlığını bir dönem daha garantiledi. Kraliçe Elizabeth tahtta altmışıncı yılını Londra’da kutladı. Aynı Londra, Olimpiyat Oyunları’na da ev sahipliği yaptı. Nobel Edebiyat Ödülü Çin’den Mo Yan’ın oldu.
Türkiye’de de gündem yüklüydü: çatışmalar, kürtaj tartışmaları, tutuklu gazeteciler, açlık grevleri, eğitim sistemi, soruşturmalar, yargılamalar, davalar. Bu ağır havada, Metin Erksan, Müşfik Kenter, Ekrem Bora ve Ayten Alpman gibi büyük ustalara veda ettik. Murathan Mungan Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nü, Seray Şahiner Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü; Yalçın Tosun Sait Faik Hikâye Armağanı’nı ve Kerem Işık Haldun Taner Öykü Ödülü’nü aldı.
Neticede, Mayaların 2012’de kopacağını öngördüğü kıyamet kopmadı, ya da koptu da haberimiz olmadı. Umudumuz bitmedi. Hayatlarımızda hep bir şeyler değişti, bazen bir şeyler hep aynı kaldı, ya da biz öyle sandık.
İşte tam da hayatın bu gelgitli haletiruhiyesine bir ayna tutmak için, altZine.net’in 2012 temaları etrafında kendilerine yer bulan metinleri altZine 2012 Tema Yıllığı başlığı altında bir araya getirdik. Yeni, İlk, Kar, Deniz, Hücre, Barkod, Kaşık, Altın, Diş ve Renk temalarıyla bir yıla yayılan bu edebiyat serüveni pek çok yeni ilhama açık bir davet. – altZine/Özge (Baykan) Calafato

Editör: Özge (Baykan) Calafato
Kitap Tasarım: Su Başbuğu
© Ocak 2013 altkitap ve altZine

Kitabı PDF formatında okumak için aşağıdaki bilgileri doldurun.

*


Kitabı ePub formatında okumak için aşağıdaki bilgileri doldurun.

*