altZine 2011 Tema Yıllığı

2011
2011 yılı, Mısır, Tunus ve Libya’daki isyanlarla başladı. Arap Baharı, yerel olduğu kadar küresel bir olaydı da. Tıpkı Japonya’daki şiddetli depremin neden olduğu nükleer sızıntı, Avrupa’daki ekonomik kriz, Amerika’daki “Wall Street’i İşgal Et” hareketi, Osama bin Laden’in öldürülmesi veya İngiltere Prensi’nin düğünü gibi. Yine bir kaç olay, tüm insanlığı utandırdı: Norveç’teki katliam, Somali’deki kıtlık, Kars’taki İnsanlık Anıtı’nın yıkılması.
Türkiye, öncekilerden pek farklı bir sene geçirmedi. Terör, tutuklanmalar, genel seçimler, protestolar, mitingler, kadına şiddet, deprem öne çıkan olaylardan bazılarıydı.
Amy Winehouse, Sidney Lumet, Elizabeth Taylor, Lucian Freud, Steve Jobs, Ömer Lütfi Akad, Server Tanilli, Ali Teoman, Hulki Aktunç gibi önemli isimler aramızdan ayrıldı. 2011’de doğan büyük sanatçılar, büyük düşünürler de oldu elbette, fakat onların kimlikleri zamanın bizden gizlediği birer sürpriz şimdilik. Burada isimlerini tek tek sayamayacağımız nice güzel kitap, film, gösteri, ve konserle geçirdik 2011’i. Adet olduğu üzere Edebiyat ödüllerinden bahsetmek gerekirse, Nobel Edebiyat Ödülü Tomas Tranströmer’e, Man Booker Julian Barnes’a, Orange Prize Téa Obreht’e, Edebiyat Pulitzer’i Jennifer Egan’a verildi. Ülkemizde ise, Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’ne Nurdan Gürbilek, Sait Faik Hikâye Armağanı’na Ahmet Büke, Haldun Taner Öykü Ödülü’ne Behçet Çelik, Erdal Öz Edebiyat Ödülü’ne Şavkar Altınel, Yunus Nadi Roman Ödülü’ne Faruk Duman layık görüldü.
İşte dünyada ve Türkiye’de bütün bunlar yaşanırken, altZine.net yazarları düşünmeyi ve yazmayı sürdürdüler. altZine.net’in seçtiği temalar ya güncel olaylarla, ya da insanların ortak paydalarıyla ilgiliydi: Korku, Silah, Kurban, Ağ, Saç, Karmaşa, Tekrar Tekrar, Çıplak, Merdiven, Hastalık… Bu temalar üzerine kaleme alınan ve kendilerine altZine.net’te yer bulan metinler, altKitap tarafından “altZine 2011 Tema Yıllığı” başlığı altında bir araya getirildi. 2011’in üzerinden ne kadar çok vakit ve çok olay geçerse geçsin, bu yıllıkta bir araya getirdiğimiz metinler tazeliklerini koruyacaklar. Ne de olsa dünyanın güneşin etrafında tekrar tekrar dönmesi gibi, insanlar da aynı temalara tekrar tekrar dönüyor. – altZine / Engin Türkgeldi

Editör: Engin Türkgeldi
Kitap Tasarım: Su Başbuğu
© Ocak 2013 altKitap ve altZine

Kitabı PDF formatında okumak için aşağıdaki bilgileri doldurun.

*

Kitabı ePub formatında okumak için aşağıdaki bilgileri doldurun.

*