altZine 2010 Tema Yıllığı

2010
21. yüzyılın ilk on senesini geride bırakırken, yaşadığımız gezegende ekonomik, politik, çevresel krizler; terör saldırıları ve çatışmalar tüm hızıyla devam etti. Şiddetli depremler, doğal afetler, uçak kazaları meydana geldi. Kentsel dönüşüm, RTÜK müdahaleleri, 12 Eylül referandumu, Mavi Marmara krizi, politik davalar ve bitmek tükenmek bilmeyen yargılamalar derken, Türkiye de çağa ayak uydurdu ve internet sansürleri gündeme geldi. İstanbul 2010 Avrupa kültür başkenti seçildi. Kitaplara dava açılmaya devam edildi, Haydarpaşa Garı’nın çatı katında yangın çıktı. Balıkesir’deki bir maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında on üç, Zonguldak’taki göçük sonucu ise otuz kişi ölürken, Şili’de otuz üç işçi yeraltında geçirdikleri altmış sekiz günün sonunda mucizevi bir operasyonla kurtarıldı. Wikileaks belgeleri yayınladı, Apple’ın ürettiği tablet bilgisayar Ipad satışa sunuldu, CERN anti maddeyi bulduğunu açıkladı. İzlanda’daki Eyjafjallajökull yanardağı patlamaları hava trafiğini etkiledi… Ve her sene sonunda olduğu gibi, o yıla damgasını vuran olayların/kişilerin listesi yapıldı fakat neticede milyonlarca kişi doğdu, öldü; büyük çoğunluk ise yaşamaya devam etti.
2010 yılında, Nobel edebiyat ödülü Perulu yazar Mario Vargas Llosa’ya, Man Booker Ödülü Howard Jacobson’a, Edebiyat dalında Pulitzer Ödülü Paul Harding’e verildi. Ülkemizde ise, Sait Faik Hikâye Armağanı Aslı Erdoğan’ın, Haldun Taner Öykü Ödülü Yekta Kopan’ın, Erdal Öz Edebiyat Ödülü Nurdan Gürbilek’in, Sedat Simavi Edebiyat Ödülü Adnan Binyazar’ın, Yunus Nadi Öykü Ödülü Erendiz Atasü ve Fadime Uslu’nun oldu.
Bizler de, 2010 yılında tekrar yayına başlayan altZine.net’in 2010-2011-2012 yılı temalarını kitaplaştırmanın iyi bir fikir olacağını düşündük. Gün geçtikçe sınırların bulandığı, yaşanan olayların kimi zaman gerçekle fantezi arasında salındığı gözlemlenirken, sanat ve edebiyat bazıları için önemini ve kalıcılığını koruyacak gibi duruyor. 2010 yılının atmosferine ayna tutan Hızlı daha hızlı, Sınır, Paranoya, Yolculuk, Fantezi, Doğaçlama, Metamorfoz, Masal, Bellek, Yabancı ve Soytarı tema metinlerini keyifle okumanız dileğiyle… – altZine / Aylin Sökmen

Editör: Aylin Sökmen
Kitap Tasarım: Su Başbuğu
© Ocak 2013 altKitap ve altZine 

Kitabı PDF formatında okumak için aşağıdaki bilgileri doldurun.

*

Kitabı ePub formatında okumak için aşağıdaki bilgileri doldurun.

*