altZine 2013 Tema Yıllığı

altzine13_kapak_2

2013 yılı Türkiye’den Brezilya’ya Tayland’dan Ukrayna’ya protesto ve direnişlerin yılı oldu. Büyük dönüşümlere yol açan hükümet karşıtı hareketler arasında Gezi Parkı direnişi ve eylemcilerin karşılaştığı polis şiddeti, kuşkusuz, dünya gündeminin üst sıralarındaydı. Öte yandan Suriye’de süregiden savaş ve Mısır’da ordunun başa geçmesi bu yıl da gözleri sıkça Arap Dünyası’na çevirdi. Sonbahar aylarında Vietnam ve Filipinler’i vuran tayfun felaketi ve Nairobi’deki terör saldırısı da dünya gündemini sarsan olaylar arasındaydı. Avrupa Birliği ekonomik krizden çıkmaya uğraşırken, ABD, Boston maratonuna yapılan saldırıyı ve telekulak skandalını konuştu. Türkiye ise Gezi’den altı ay sonra 17 Aralık’ta yapılan yolsuzluk operasyonuyla bir kez daha çalkalandı.
2013 pek çok önemli kaybı da beraberinde getirdi. Chinua Achebe, Hugo Chávez, Doris Lessing, Nelson Mandela, Alvaro Mutis, Lou Reed; Türkiye’den ise Toktamış Ateş, Mehmet Ali Birand, Peride Celal, Leyla Erbil, Müslüm Gürses, Tuncel Kurtiz, Turgut Özakman ve Nejat Uygur aramızdan ayrılan isimlerdendi. 
Edebiyata dönersek: 2013’ün Nobel Edebiyat Ödülü Kanadalı yazar Alice Munro’ya, Man Booker Ödülü ise Eleanor Catton’a gitti. Türkiye’de de Sait Faik Hikâye Armağanı Sine Ergün’e, Haldun Taner Öykü Ödülü Neslihan Önderoğlu’na, Erdal Öz Edebiyat Ödülü Cemil Kavukçu’ya, Yunus Nadi Öykü Ödülü Bora Abdo’ya ve altKitap Öykü Ödülü Sanem Bozkurt’a verildi. TÜYAP Kitap Fuarı’nın bu yılki onur konuğu Çin, onur yazarı ise Taner Timur’du. 
altZine 2013’te de, hayata ve insana dair seçtiği can alıcı temalarla bir yandan dünyanın ve Türkiye’nin yoğun gündemini yakından takip ederken bir yandan da kendi gündemini yarattı. İşte altZine 2013 Tema Yıllığı da bu yıl AVM, Çirkin, Delik, Denge, Kusur, Oyun, Şişe, Yalan, Sert, Meşgul ve Mutfak temaları üzerine kaleme alınmış ve altZine.net sayfalarında kendine yer bulmuş metinleri bir araya getiriyor. 
2013 biterken Gezi’de kaybettiklerimizi anıyor ve hâlâ uyuyan Berkin Elvan’ın uyanmasını bekliyoruz. Duvarların örülmediği, aksine yıkıldığı, barışın ve özgürlüklerin hakim olduğu bir 2014’e girmenin umuduyla, altZine 2013 Yıllığı’nın hem 2013’e hem de edebiyata yeniden bakmak için iyi bir vesile olmasını diliyoruz. 
altZine / Özge Calafato
Yıllıkta yer alan öyküleri yazarlarının sesinden dinlemek için altSes sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. 

Editör: Özge Calafato, Hande Ortaç, Aylin Sökmen, Engin Türkgeldi
Yayına Hazırlayan: Özge Calafato
Kitap Tasarım: Su Başbuğu
Tür: Öykü
© Ocak 2014 altkitap ve altZine

Kitabı PDF formatında okumak için aşağıdaki bilgileri doldurun.

*

Kitabı ePub formatında okumak için aşağıdaki bilgileri doldurun.

*